Koci katar

e-weterynarz.comartykulyKoci katar
Co jesień na własnej skórze możemy przekonać się z jak dużym dyskomfortem związane jest przeziębienie. Złe samopoczucie, kichanie i katar to jego najczęstsze objawy. Z podobnymi oznakami możemy się spotkać również w przypadku naszych domowych zwierzaków. Jeżeli twój kot ma zaczerwienioną trzecią powiekę, szklane oczy i wyciek z nosa powinniśmy wziąć pod uwagę dość częstą chorobę kotów, jaką jest koci katar. Czym charakteryzuje się to schorzenie? Jak przebiega jego leczenie i czy może stanowić zagrożenie dla życia naszego kota? Jeżeli obawiasz się, że koci katar może dotknąć Twojego kota nie czekaj i już teraz przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki zamieszczonym w nim informacjom będziesz mógł szybko wykryć zagrożenie i rozpocząć po konsultacji procedurę leczenia.

Objawy kociego kataru

Mianem kociego kataru określana jest grupa chorób zakaźnych dróg oddechowych kotów. Jak już wspomniano objawami przypomina nieco przeziębienie u ludzi. Katar koci możemy rozpoznać po wycieku z nos, zaczerwienionej trzeciej powiece, łzawiących oczach oraz kichaniu. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj apatia i senność zwierzaka. W większości przypadków pojawiają się również problemy z apetytem i niechęć do jedzenia, zwłaszcza mało aromatycznego. Przyczyną zapalenia dróg oddechowych kota może być zakażenie wirusem FHV-1, FCV albo bakterie. W przypadku nieleczenia tej kociej choroby obok zakażenia wirusowego może pojawić się również bakteryjne. Katar jest często występującą chorobą kocią. Przyczyną powszechności tego schorzenia jest przede wszystkim łatwość zarażenia się wirusem albo bakteriami od innych kotów, a nawet ludzi, którzy mieli z nimi kontakt. Jak przedstawia się problematyka kociego kataru a ludzi? O ile prawdopodobieństwo zachorowania naszego zwierzaka jest dość duże, o tyle wirusy i bakterie, jakie wywołują katar u kotów są dla człowieka zupełnie nieszkodliwe. Jak leczyć koci katar?

Leczenie kociego kataru

Kiedy zauważmy pierwsze objawy kociego kataru powinniśmy udać się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Im szybciej rozpoczniemy leczenie pod okiem weterynarza tym mniejsze jest prawdopodobieństwo pojawienia się dodatkowych infekcji bakteryjnych. Zwykle leczenie kociego kataru polega na podawaniu kuracji antybiotykowej oraz witamin, które pomagają wzmocnić organizm zwierzęcia. Niemałe znaczenie ma również przemywanie łzawiących albo ropiejących oczu i nosa kota wacikiem nasączonym ciepłą wodą bądź naparem z rumianka. W niektórych przypadkach zalecane jest stosowanie kropli do oczu przepisanych przez lekarza weterynarii. Należy zaznaczyć,że czas trwania oraz przebieg choroby uzależniony jest od naturalnej odporności organizmu. Dla kotów w podeszłym wieku, małych czy osłabionych choroba ta może okazać się bardzo ciężka, a nawet śmiertelna. Ryzyko zachorowania na nią możemy zmniejszyć korzystając ze szczepień ochronnych. Trzeba jednakże zaznaczyć, że nie stanowią one stuprocentowej ochrony, a tylko znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania. Dodatkowo przebycie przez kota choroby nie oznacza, że jego organizm wykształcił mechanizmy obronne, które ochronią go przed kolejnymi zachorowaniami. Podobnie jak grupa u ludzi jest schorzeniem powtarzającym się tak samo możemy liczyć się z nawrotem kociego kataru.