Kastracja kotów

e-weterynarz.comartykulyKastracja kotów
Koty to obok psów najpowszechniejsze zwierzęta domowe. Niegdyś pełniły one określone funkcje chroniąc chociażby zbiory przed szkodnikami. Dziś coraz rzadziej spotkać się można z hodowlą kotów, które pełnią jakieś funkcje w gospodarstwie. Nie oznacza to jednak, że koty zniknęły z naszych domów. Wręcz przeciwnie coraz chętniej wybieramy te zwierzęta jako towarzyszy naszego życia. Jednym z zabiegów, na który decyduje się większość właścicieli jest kastracja. Jest to najskuteczniejsza metoda kontroli urodzeń wśród zwierząt. Na czym polega zabieg kastracji? Czym kastracja różni się od sterylizacji? Kiedy możemy poddać swojego kota kastracji? Nie czekaj i już teraz zapoznaj się z treścią poniższego artykułu, a wszystko stanie się jasne.

Kastracja kotki

Kastracja a sterylizacja to dwa pojęcia, które bardzo często stosowane są wymiennie. Nie do końca jednak oznaczają to samo. Okazuje się, że kastracja to odmiana sterylizacji, a ściślej jest to sterylizacja pełna. Może ona odnosić się zarówno do samców jak i samic. Polega ona na całkowitym usunięciu układu rozrodczego kotki. Podczas zabiegu, który dokonywany jest w znieczuleniu ogólnym usuwane są jajniki, jajowody oraz macica. Operacja ta wymaga otwarcia jamy brzusznej, jednak rana szybko się goi, a kotka po kilku dniach dochodzi do siebie. Ile kosztuje wykastrowanie kotki? Ceny wahają się między 100-400 zł w zależności od kliniki, promocji oraz miejsca zamieszkania. Należy zaznaczyć, że bardzo często gabinety weterynaryjne wprowadzają rabaty na zabiegi kastracji. Jednak warto przemyśleć, czy opłaca się nam czekać z wykonaniem tego zabiegu. Coraz częściej zwraca się bowiem uwagę na to, że kastracja kotów daje nie tylko stuprocentową pewność, lecz również pozwala uniknąć pojawienia się wielu chorób w przyszłości, w tym ropomacicza. Im wcześniej zdecydujemy się na kastrację kotki, tym mniejsze jest również ryzyko wystąpienia u niej guza sutka. Należy zaznaczyć, ze kastracja kotki umożliwia zapobieganie nie tylko niechcianym ciążom, lecz również ciążom urojonym. Na zabieg kastracji wykonywany przez lekarza weterynarii możemy się już zdecydować około 6 miesiąca życia kotki, zanim wystąpi u niej pierwsza ruja. Jeżeli i nie zrobiliśmy tego w tym czasie możemy wykonać zabieg po upływie co najmniej 4 tygodni od ostatniej rui.

Kastracja kota

Kastracja kota jest zabiegiem znacznie prostszym niż ma to miejsce w przypadku samic. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że podczas kastrowania kotów nie ma konieczności otwierania jamy brzusznej. Jądra kota umiejscowione są w mosznie na zewnątrz ciała, dlatego też wystarczy tylko naciąć worki mosznowe usunąć jądra i podwiązać nasieniowody. Ile kosztuje kastracja kota? Zabieg ten jest nieco tańszy niż kastracja kotek, a czas powrotu do formy krótszy. Czy warto jednak poddawać kota kastracji? Dzięki temu zabiegowi możemy uniknąć pojawienia się wielu groźnych chorób. Dużo osób decyduje się na kastrację kota wówczas, gdy zaczyna on znaczyć teren, czyli w okresie, kiedy kot osiąga dojrzałość w szóstym miesiącu życia. Zmniejszyć się może również jego nerwowość związana z obroną swojego terytorium. Nie oznacza to jednak, że nasz kot po kastracji będzie miał inny charakter. Po prostu zniknie jego naturalna skłonność do przedłużenia gatunku.